שאלות ותשובות

בדיקת נוירופרמג'ן היא בדיקה גנטית, המתבצעת ע"י איסוף דגימת רוק, המסייעת להתאמת טיפול תרופתי בפסיכיאטריה.

הבדיקה נמכרת באירופה החל משנת 2012.

נבדקות תרופות אנטי דיכאוניות מהקבוצות השונות, נוגדי חרדה, תרופות אנטי פסיכוטיות, תרופות מייצבות ותרופות אחרות הקשורות למערכת עצבים מרכזית.

רשימת התרופות המפורטת

הבדיקה אינה כלולה בסל הבריאות. ניתן לקבל החזר משמעותי דרך ביטוח "כללית מושלם", בהתאם לתנאי הזכאות. כמו כן ניתן לקבל החזר דרך ביטוחים פרטיים שונים, בכפוף לתנאי הפוליסה.

נבדקים 25 גנים הקשורים בפרמקוקינטיקה, הדרך בה התרופה והמטבוליטים שלה עוברים בגוף, ובפרמקודינמיקה שהיא הדרך שבה התרופה מפעילה את האפקט שלה בגוף. 

בתוך כשלושה שבועות משליחת הדגימה למעבדה.

הבדיקה מתאימה לכל מי שנוטל תרופות פסיכיאטריות ואינו מגיב לטיפול בצורה מיטבית או סובל מתופעות לוואי, כולל מי שסובל מהפרעות פסיכיאטריות כדוגמת דיכאון, חרדה, סכיזופרניה ומניה-דיפרסיה. כדאי להדגיש כי התועלת הקלינית הגבוהה ביותר בשימוש בבדיקה נמצאה עבור חולים בדיכאון קליני שנכשלו ב-3-1 קווים טיפוליים באפיזודה הנוכחית.

לא. הבדיקה בודקת סמנים גנטיים בדנ"א (DNA), שהוא הקוד הגנטי המצוי בכל תאי הגוף. לתרופות אין השפעה על הדנ"א ולכן אין להן השפעה על תוצאות הבדיקה.

לפני נטילת דגימת הרוק יש להיות בצום של חצי שעה לפחות. לא לאכול ולא לשתות, גם לא מים. כמו כן אין לעשן, ללעוס מסטיק או לשים שפתון. מעבר לזה לא נדרשת הכנה מיוחדת.

כן. לרופא/ה שלך יש גישה לפלטפורמה אינטרנטית ייחודית שדרכה הוא או היא רואה את דו"ח התוצאות, וזו מאפשרת לו או לה להכניס נתונים של המטופל/ת הכוללים: גיל, מין, מחלות רקע ותרופות נוספות שהמטופל/ת לוקח/ת. פרמטרים אלה משולבים בדו"ח התוצאות לכדי דו"ח מעודכן אשר מספק, בין היתר, התראות לאינטרקציות בין-תרופתיות.

הבדיקה כוללת שלושה שלבים: נטילת דגימת רוק, ביצוע אנליזה גנטית והפקת דו"ח התוצאות. נטילת דגימת הרוק לבדיקת נוירופרמג'ן מתבצעת בבית הלקוח באמצעות ערכה המגיעה עם שליח עד הבית. הסבר מלא לאופן נטילת הדגימה נמצא בערכה, וסרטון הסבר לנטילת הדגימה נשלח לנייד או למייל. נטילת הדגימה היא תהליך פשוט עבור רוב המטופלים. אם קיים קושי ניתן גם לתאם הגעה של אח/ות עד הבית או להגיע אלינו למתן הדגימה. האנליזה הגנטית מתבצעת באמצעות מפתחת הבדיקה, חברת AB-BIOTICS, במעבדה בספרד. דו"ח התוצאות מופק באמצעות אלגוריתם ייחודי על ידי גנטיקאים מחברת AB-BIOTICS שממוקמת בברצלונה, ספרד.

בוצעו כמה וכמה מחקרים קליניים באוכלוסיות שונות של חולים. שני המחקרים הגדולים והמשמעותיים ביותר הם מחקר רב-מרכזי מבוקר כפול-סמיות ומחקר מבוקר חד-סמיות, שנעשו בקרב חולים בדיכאון קליני. מחקרים אלה הראו כי השימוש בתוצאות הבדיקה מול קבוצת ביקורת, שטופלה כרגיל (בהתאם להמלצות הפסיכיאטר), תורם להעלאת הסיכוי לתגובה ולירידה בתופעות הלוואי. התועלת הקלינית הגבוהה ביותר נצפתה בקרב מטופלים שניסו 1 עד 3 קווים תרופתיים ונכשלו בהם.

שיעור הדיוק בזיהוי השונויות הגנטיות באנליזה המתבצעת באמצעות בדיקת נוירופרמג'ן הוא 100% בקירוב. כלומר, הוודאות שווריאנט גנטי אשר זוהה על ידי הבדיקה אכן נמצא בדנ"א של המטופל/ת היא גבוהה מאוד. הפנוטיפ – משמע, הביטוי הקליני של השונות הגנטית – פחות וודאי מהסיבה הפשוטה שגנטיקה היא גורם משמעותי אבל לא הגורם היחיד המשפיע על פעילות של תרופות אצל אדם ספציפי. גורמים אחרים כגון: גיל, מין, מחלות רקע, תזונה או תרופות אחרות שהאדם לוקח, גם להם יש השפעה. כמו כן, הבדיקה בודקת שונויות גנטיות ספציפיות שיש קשר ידוע ומתוקף ביניהן לבין פעילות התרופות בדו"ח, ואינה ממפה את כל השונויות הגנטיות הרלוונטיות. המידע המתקבל בדו"ח התוצאות הוא כלי עזר המאפשר לרופא לבצע התאמת טיפול תרופתי מושכלת וטובה יותר ואינו מחליף את דעתו/ה או החלטתו/ה של הרופא/ה המטפל/ת.

בתהליך ביצוע בדיקת נוירופרמג'ן, כל דגימה מקודדת והמעבדה לא מקבלת שום מידע אודות אודות פרטי המטופלים מלבד קוד זה. הגישה לתוצאות האבחון הגנטי שלך שמורה לך ולרופא/ה המטפל/ת בך בלבד

כל הבדיקות הפרמקוגנטיות בעלות מטרה זהה והיא לסייע בהתאמת טיפול תרופתי. עם זאת, הבדיקות לא זהות וקיימים הבדלים משמעותיים בין נוירופרמג'ן לבדיקות אלה בכמה היבטים: 

  1. התמחות: בדיקת נוירופרמג'ן מתמחה בפסיכיאטריה בלבד ואינה כוללת תרופות או תוספי תזונה מתחומים אחרים.
  2. האנליזה הגנטית: בדיקת נוירופרמג'ן היא הבדיקה הרחבה ביותר בהיבט של מספר הגנים הנבדקים והשונויות הגנטיות הנבדקות בגנים אלה. 
  3. דו"ח התוצאות: התוצאות מונגשות לרופא/ה באמצעות פלטפורמה אינטרנטית ייחודית ובאופן פשוט וברור המאפשר לרופא/ה לבצע החלטות קליניות מושכלות. כמו כן הפלטפורמה הייחודית מאפשרת לרופא להכניס את פרופיל המטופל/ת בהיבטים של : גיל, מחלות רקע ותרופות אחרות לקבלת אינטרקציות בין תרופתיות וקונטרה-אינדיקציות.
  4. רמת ההוכחה לתועלת הקלינית: בגלל השונות הגבוהה בין הבדיקות, בהיבטים של אנליזה גנטית ודו"ח התוצאות, כל אחת מהן צריכה להוכיח תועלת קלינית במחקר מבוקר מול קבוצת ביקורת, שמטופלת באופן רגיל בהתאם להמלצות הפסיכיאטר. בדיקת נוירופרמג'ן היא היחידה בארץ שעומדת ברמת ההוכחה הזו בהתאם לנייר העמדה של האיגוד הפסיכיאטרי הישראלי.

 

לדלג לתוכן הראשימפת אתר