שאלות ותשובות על נוירופרמג'ן

 שאלות ותשובות על נוירופרמג'ן

מהי בדיקת נוירופרמג'ן?

בדיקת נוירופרמג'ן היא בדיקת התאמה בין תרופות המתבצעת ע"י איסוף דגימת רוק.

כמה זמן הבדיקה קיימת?
הבדיקה נמכרת באירופה החל משנת 2012.

איזה תרופות נבדקו?

נבדקות תרופות אנטי דיכאוניות מהקבוצות השונות, תרופות אנטי פסיכוטיות ותרופות מייצבות.

רשימת התרופות המפורטת

מהי עלות הבדיקה?

בדיקה רחבה המתאימה 62 תרופות עולה 3,950 ש"ח 

בדיקה מצומצמת המתאימה 34 תרופות עולה 3,250 ש"ח

האם יש השתתפות של קופות החולים? האם הבדיקה כלולה בסל הבריאות? האם יש החזר מביטוחים פרטיים? 

הבדיקה אינה כלולה בסל הבריאות. ניתן לקבל החזר משמעותי דרך ביטוח "כללית מושלם", בהתאם לתנאי הזכאות. כמו כן ניתן לקבל החזר דרך ביטוחים פרטיים שונים, בכפוף לתנאי הפוליסה.

איזה גנים נבדקים?

נבדקים 25 גנים הקשורים בפרמקוקינטיקה, הדרך בה התרופה והמטבוליטים שלה עוברים בגוף, ובפרמקודינמיקה שהיא הדרך שבה התרופה מפעילה את האפקט שלה בגוף. 

תוך כמה זמן מקבלים תשובות?

בתוך כשלושה שבועות משליחת הדגימה למעבדה.

האם הבדיקה מתאימה לכל ההפרעות הפסיכיאטריות?

הבדיקה מתאימה לכל מי שנוטל תרופות פסיכיאטריות ואינו מגיב לטיפול בצורה מיטבית או סובל מתופעות לוואי, כולל מי שסובל מהפרעות פסיכיאטריות כדוגמת דיכאון, חרדה, סכיזופרניה ומניה-דיפרסיה. כדאי להדגיש כי התועלת הקלינית הגבוהה ביותר בשימוש בבדיקה נמצאה עבור חולים בדיכאון קליני שנכשלו ב-3-1 קווים טיפוליים באפיזודה הנוכחית.

האם נטילת תרופות משפיעה על תוצאות הבדיקה?

לא. הבדיקה בודקת סמנים גנטיים בדנ"א (DNA), שהוא הקוד הגנטי המצוי בכל תאי הגוף. לתרופות אין השפעה על הדנ"א ולכן אין להן השפעה על תוצאות הבדיקה.

האם צריך לעשות הכנה כלשהי לבדיקה?

לפני נטילת דגימת הרוק יש להיות בצום של חצי שעה לפחות. לא לאכול ולא לשתות, גם לא מים. כמו כן אין לעשן, ללעוס מסטיק או לשים שפתון. מעבר לזה לא נדרשת הכנה מיוחדת.

האם הבדיקה מתריעה על התנגשות בין תרופות?

כן. לרופא/ה שלך יש גישה לפלטפורמה אינטרנטית ייחודית שדרכה הוא או היא רואה את דו"ח התוצאות, וזו מאפשרת לו או לה להכניס נתונים של המטופל/ת הכוללים: גיל, מין, מחלות רקע ותרופות נוספות שהמטופל/ת לוקח/ת. פרמטרים אלה משולבים בדו"ח התוצאות לכדי דו"ח מעודכן אשר מספק, בין היתר, התראות לאינטרקציות בין-תרופתיות.

היכן נעשית הבדיקה?

הבדיקה כוללת שלושה שלבים: נטילת דגימת רוק, ביצוע אנליזה גנטית והפקת דו"ח התוצאות. נטילת דגימת הרוק לבדיקת נוירופרמג'ן מתבצעת בבית הלקוח באמצעות ערכה המגיעה עם שליח עד הבית. הסבר מלא לאופן נטילת הדגימה נמצא בערכה, וסרטון הסבר לנטילת הדגימה נשלח לנייד או למייל. נטילת הדגימה היא תהליך פשוט עבור רוב המטופלים. אם קיים קושי ניתן גם לתאם הגעה של אח/ות עד הבית או להגיע אלינו למתן הדגימה. האנליזה הגנטית מתבצעת באמצעות מפתחת הבדיקה, חברת AB-BIOTICS, במעבדה בספרד. דו"ח התוצאות מופק באמצעות אלגוריתם ייחודי על ידי גנטיקאים מחברת AB-BIOTICS שממוקמת בברצלונה, ספרד.

אילו מחקרים קיימים להוכחת יעילות הבדיקה?

בוצעו כמה וכמה מחקרים קליניים באוכלוסיות שונות של חולים. שני המחקרים הגדולים והמשמעותיים ביותר הם מחקר רב-מרכזי מבוקר כפול-סמיות ומחקר מבוקר חד-סמיות, שנעשו בקרב חולים בדיכאון קליני. מחקרים אלה הראו כי השימוש בתוצאות הבדיקה מול קבוצת ביקורת, שטופלה כרגיל (בהתאם להמלצות הפסיכיאטר), תורם להעלאת הסיכוי לתגובה ולירידה בתופעות הלוואי. התועלת הקלינית הגבוהה ביותר נצפתה בקרב מטופלים שניסו 1 עד 3 קווים תרופתיים ונכשלו בהם.

מהו אחוז הדיוק של הבדיקה?

שיעור הדיוק בזיהוי השונויות הגנטיות באנליזה המתבצעת באמצעות בדיקת נוירופרמג'ן הוא 100% בקירוב. כלומר, הוודאות שווריאנט גנטי אשר זוהה על ידי הבדיקה אכן נמצא בדנ"א של המטופל/ת היא גבוהה מאוד. הפנוטיפ – משמע, הביטוי הקליני של השונות הגנטית – פחות וודאי מהסיבה הפשוטה שגנטיקה היא גורם משמעותי אבל לא הגורם היחיד המשפיע על פעילות של תרופות אצל אדם ספציפי. גורמים אחרים כגון: גיל, מין, מחלות רקע, תזונה או תרופות אחרות שהאדם לוקח, גם להם יש השפעה. כמו כן, הבדיקה בודקת שונויות גנטיות ספציפיות שיש קשר ידוע ומתוקף ביניהן לבין פעילות התרופות בדו"ח, ואינה ממפה את כל השונויות הגנטיות הרלוונטיות. המידע המתקבל בדו"ח התוצאות הוא כלי עזר המאפשר לרופא לבצע התאמת טיפול תרופתי מושכלת וטובה יותר ואינו מחליף את דעתו/ה או החלטתו/ה של הרופא/ה המטפל/ת.

האם המידע אודות הבדיקה שלי חסוי?

בתהליך ביצוע בדיקת נוירופרמג'ן, כל דגימה מקודדת והמעבדה לא מקבלת שום מידע אודות אודות פרטי המטופלים מלבד קוד זה. הגישה לתוצאות האבחון הגנטי שלך שמורה לך ולרופא/ה המטפל/ת בך בלבד.